Yükleniyor...
 
Close
Filters

MRP Sonuçlarınıza Güveniyor musunuz?

MRP Sonuçlarınıza Güveniyor musunuz?

Ortalama Okuma Süresi: 1 Dakika

MRP (Malzeme İhtiyaç Planlaması) tek cümle ile: Malzeme ihtiyaçları için tedarik planlarının sistem tarafından planlanmasıdır.

Örneğin; hammadde, ileriki dönemlerde üretilecek bir yarımamulunun reçetesinde bulunuyorsa ve mevcut stok bu ihtiyacı karşılamıyorsa, MRP satınalma planı ile bu ihtiyacı doğru zamanda ve doğru miktarda karşılayacaktır.

Ürün için 3 ay sonra planlı bir satış bütçesi varsa, stok ile karşılanmayan kısım için MRP doğru miktarda ve doğru zamanda bir üretim planı oluşturacaktır.

Güvenilir MRP sonucu: Doğru stok kartının, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru metot ve en önemlisi doğru kaynaklar ile tedarikinin planlanması demektir.

Coolatform'u 30 gün tüm özellikleriyle;

Hemen Ücretsiz Deneyin

Bu sonuç için ise;

1) Sistemsel stokları her zaman fiili stoklar ile eşit olmalıdır.

2) Açık alış ve satış siparişleri her zaman güncel olmalıdır.

3) Satış bütçelerindeki revizyonlar canlı olarak takip edilmelidir.

4) Açık üretim kayıtları güvenilir olmalıdır.

5) Stok kartlarındaki MRP bilgileri (Tedarik Süreleri, Minimum Stok Miktarı, Yeniden Sipariş Seviyesi, Fire Yüzdesi vb.) hatasız olmalıdır.

6) Ürün ağaçları ve rotalar güncel olmalıdır.

7) İş Merkezi kapasiteleri doğru tanımlanmalıdır.

Eğer bu 7 maddeden birinde bile, güvenilmeyen bilgiler varsa, hatalar gözden geçirilerek, düzeltilmelidir. Çünkü MRP hatalı sonuçlar verecektir.

ERP Sistemlerinde MRP modülü, ERP’nin ilgili tüm modülleri ile entegre çalışarak, tedarik planları oluşturur.

Toplu MRP çalışmalarında, sistemin çalışma performansı çok yüksektir. Çünkü sadece işlem görmüş stok kartları dikkate alınır. Sistemin verdiği MRP çalışma raporlarına göre, planlama departmanı tüm sistemi taramak yerine, değişim gören kayıtlarda kontrol yapabilmektedir. Verilen parametrelere göre, tedarik planında olumsuz görülen tüm sonuçlar ayrıca belirtilmektedir. (Örneğin; ihtiyacın zamanında karşılanamaması ya da Minimum Stok Seviyesin aşılarak gereğinden fazla stok tutulması.)


Soru ve önerileriniz için contact@coolatform.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazın
Blog arşivi