Yükleniyor...
 
Close
Filters

ERP ve Analiz

ERP ve Analiz

Ortalama Okuma Süresi: 2 Dakika

Başarılı bir ERP Projesi için ilk adım analizdir.

ERP projelerinde kurumun tüm iş süreçlerinin tek bir çatı altında toplanması hedeflenir. Tasarım departmanından, satışa, üretimden, insan kaynaklarına, muhasebeden, bakıma tüm departmanların iş süreçlerinin firmaya dışarıdan hizmet verecek danışmanlar tarafından, bir sistem altında toplanması ancak iyi bir analiz ile mümkündür.

Etkin bir analiz için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

Coolatform'u 30 gün tüm özellikleriyle;

Hemen Ücretsiz Deneyin

Analiz aşamalara ayrılmalıdır.
Danışman tek bir toplantı ile firmayı tanıyamaz. Dolayısıyla, firma da sisteme dair tüm sorularına tek seferde cevap alamaz.
Danışman tarafından bu gerçek firmaya ne kadar erken aktarılırsa, projede yaşanacak zaman kaybı ve anlaşılamama endişesi o kadar erken önlenir.

Analiz tümdengelim prensibi ile yapılmalı, özetten detaya doğru ilerlemelidir.

Proje başlangıcında yapılacak toplantıda firmanın krokisini çizen danışman, her modülün implementasyonundan önce yapacağı detay analiz toplantılarında, departman haritalarını çıkartmalıdır.

Analiz doğru kişiler ile yapılmalıdır.

Analiz çalışması, danışman, proje ekibi, ve departmanın ilişkide olduğu tüm departman temsilcileri ile yapılmalıdır. Firmanın proje ekibinde bulunan anahtar kullanıcılar da bu sebeple, tüm departmanları temsil eder yapıda olmalıdır.

Satış departmanın olmadığı bir üretim departmanı analizi, ya da muhasebe departmanının olmadığı bir satınalma analizi, projenin ilerleyen süreçlerinde, yapılan işin revize edilmesi ile vakit kaybına, davet edilmeyen departmanın ilgili çalışmaya aidiyet hissetmemesine neden olacaktır.

Analiz katılımcılarının, iş süreçlerine hakim olması ve her departman adına karar verme yetkisi olan yöneticilerin bulunması analizin gücünü artıracaktır.

Analizde sorular mantık sırasına göre sorulmalıdır.

ERP modüllerden oluşan bir yapboz olarak düşünülebilir. Köşeleri oluşturmadan başlanan yapbozda ilerlemek zor ve yavaştır. Gerek modül implementasyonları gerekse analiz bu temel prensip çerçevesinde yapılmalıdır.
Firmanın ürün grupları bilinmeden, üretim teknikleri incelenirse, ya da satınalma departmanı analiz edilmeden, giriş kalite kontrol prosedürleri ele alınırsa, analiz verimsiz bir yola sapmış olur.

Analizde sahaya inilmelidir.

Analiz, firmayı tanımak demektir. Tanımak içinse, mutlaka görsel materyel gerekir. 
Analiz toplantılarının ardından, mutlaka sahaya inilmeli ve üretim alanı,tekniği, yerleşim planı, depo ve stok yerleri gibi teknik inceleme yapılmalıdır.
Sahaya inmenin bir diğer getirisi ise, son kullanıcının güvenini ve desteğini kazanmaktır.

Analizde teknolojik destek alınmalıdır.

Ses kaydı, video çekimi gibi araçlardan, bilginin depolanması ve zamanın etkin kullanımı için faydalanılmalıdır.

Analiz sonuçları dokümante edilmelidir.

Danışman, analiz katılımcılarının projenin ilerleyen safhalarına ışık tutacak temel analiz sonuçlarını gözden geçirmesi ve olası hataları en erken
safhada tespit etmesi için mutlaka analiz sonuçlarını dokümante etmelidir.

ERP projelerinde, analiz projenin ilk ve en önemli adımıdır.
Çünkü sistemi tanıyan danışman, firmayı da tanıyarak, iki tarafın birbiri ile olan ilişkisinin temellerini analiz ile atar.

Başarılı bir ERP projesi için, başarılı bir analiz şarttır.

Soru ve önerileriniz için contact@coolatform.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorumunuzu yazın
Blog arşivi