Yükleniyor...
 
Close
Filters
RSS

Blog

Maliyet merkezlerinin amacı temelde 2'ye ayrılır. 

Bunlardan birincisi, doğru gider analizleri yapmaktır. 
İkincisi ise, maliyet modülünü en etkin şekilde çalıştırmaktır. 
Bu iki hedef ile aşağıdaki modüllerde mutlaka maliyet merkezi ile kayıtlar işlenmelidir: 

1) Muhasebesel Gider Kayıtları: Hem döneme ait aktif giderler (7li hesaplar) hem de gelecek dönemlere ait giderler (180-280) 

2) Sabit Kıymet Kartları: Sabit Kıymet amortisman kayıtları oluşturulurken, giderin hangi maliyet merkezine/merkezlerine dağıtılacağı belirtilmelidir. 

1) Sabit Kıymet İşlemleri

Dönem sonlarında, demirbaşların amortisman ayırma işlemi, demirbaşın iktisap değeri, varsa ek masrafları ve değerleme metoduna göre yapılır.

Amortisman ayırma işlemleri 3 aylık olarak yapılabileceği gibi, daha doğru maliyet sonuçları için işlemin aylık yapılması önerilir.

Maliyet işlemleri için göz önüne alınması gereken en önemli konu, demirbaşın fiziken bulunduğu maliyet merkezinin/merkezlerinin güncel olarak demirbaş kartında takip edilmesidir.

ERP Sistemlerinde demirbaş modülü, doğrudan satınalma ve muhasebe modülleri ile entegre çalışmaktadır. Fatura gelen demirbaş bilgileri otomatik olarak oluşur, ya da yatırım ile oluşan sabit kıymet, proje ile ilişkilendirilerek kayıtlara alınır. Sabit kıymete ile ek masraflar ilişkilendirilerek, ara dönemlerde değer artırılabilir, kalan dönemlerin amortisman tutarları otomatik olarak revize edilebilir.

Yıl sonunda enflasyon düzenlemeleri kolaylıkla yapılır.

Birden fazla muhasebe standardı (TFRS, UFRS) için, aynı sabit kıymette farklı amortisman rakamları ayrılabilir, muhasebe kayıtları otomatik olarak oluşur...

Global rekabet ile düşen kar marjları firmaların, hangi üründen ne kadar kar ettiklerini birebir ölçmelerini gerektiriyor. Özellikle, son dönemde sürekli dalgalanan döviz kurları dönem sonlarında gerçekleşen maliyetlerin, dönem başı planlanan maliyetlerden sapmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra, "Evdeki hesabın çarşıya uymaması" deyimi de, birebir işletmelerde hayat buluyor. Ürün ağaçlarında dönem içi yapılan revizyonlar, ya da tedarik ve üretimde değişen koşullar, fireler gibi nedenler ile gerçek sonuçlar, planlardan uzaklaşabiliyor.

Dolayısıyla, yöneticilerin sürekli değişen koşullarda, doğru ürünü doğru fiyat ile sattıklarından emin olmaları, planların hangi sebepler ile değiştiğini sürekli analiz edebilmeleri gerekiyor.

Fiili maliyet, gerçekleşmiş olan işlemlere göre ürün bazlı maliyetlerin hesaplanması işlemidir. Tüm süreçlerini ERP sisteminde takip eden firma, gerçek maliyetlerini ERP sisteminin Fiili Maliyet modülü ile hesaplar.

Maliyet çalışmalarına başlamadan önce ve çalışmalar tamamlandıktan sonra ise verilere hızlı ve güvenilir şekilde ulaşmak için aşağıdaki kontrollerin yapılması gerekir.

Her geçen gün, hızla gelişen ve yenilenen teknolojik değişimler bireyleri; eğitimden günlük yaşantıya, iş hayatından spora her alanda yeni araçlar kullanmaya yöneltmiştir. Arabayı tek tuş ile çalıştıran kumandalardan zaman ayarıyla kapanan aydınlatmalara kadar her araç teknolojik ürünlerin olağan akışta rol almasına birer örnektir.

2000’li yılların başından itibaren Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya araçları dünyaya gelmiş, günümüze ise “online sosyallik” kavramını getirmişlerdir.

Smart Insights’ın araştırmasına göre 2016 yılında 2.307 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Dünya nüfusunun ortalama 7 milyar insandan oluştuğu göz önüne alındığında sosyal medya kullanımının ne kadar yaygın olduğu açıkça görülmektedir.

Sosyal medya kullanımı günlük yaşantımızla bu denli iç içeyken kurumsal hayatımızda nasıl bir rol oynuyor?

Blog arşivi